„Kościół w Amazonii okresu synodalnego” – to temat ogólnopolskiego sympozjum misjologicznego, które odbyło się 18 listopada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zorganizowali je: Katedra Misjologii UKSW, Instytut Papieża Jana Pawła II, Stowarzyszenie Misjologów Polskich oraz Internacional Association of Catholic Missiologists-Europe, we współpracy z portalem misyjne.pl.
Obrady otworzył ks. dr hab. Tomasz Wielebski, profesor UKSW, dyrektor Instytutu Nauk Teologicznych. O przeszłości i przyszłości Kościoła w Amazonii mówił ks. dr hab. Tomasz Szyszka, profesor UKSW. Sytuację polityczno-społeczną we współczesnej Amazonii omówiła dr Alicja Fijałkowska-Myszyńska z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Tematy dotyczące różnych aspektów ogłoszonej w 2020 r. adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Querida Amazonia” poruszali: ks. dr hab. Zdzisław Struzik, profesor UKSW, ks. dr hab. Piotr Piasecki, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, ks. dr hab. Andrzej Pietrzak, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. dr hab. Jan Górski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dr Karl-Heinz Arenz SVD z Santarém w Brazylii przedstawił kościelne instytuty badawczo-naukowe w Amazonii.
Ks. mgr Grzegorz Paderewski z Brazylii opowiadał o roli laikatu w duszpasterstwie miejskim, na przykładzie Manaus. Bożena Stencel FMM z Brazylia swoje wystąpienie poświęciła różnym aspektom tradycji synodalnej w Amazonii. Ks. Radosław Zawadzki z UKSW mówił o tworzeniu i rozbudowie parafialnych struktur duszpastersko-ewangelizacyjnych, na przykładzie parafii w peruwiańskim Iquitos, a Barbara Furgał FMM z Brazylii o znaczeniu kursów formacyjnych dla wzrostu Kościoła lokalnego w Amazonii. Marzena Drzewińska z UKSW mówiła o architekturze i sztuce sakralnej w Amazonii. Ks. dr Bogusław Kieżel swój referat poświęcił polskim fideidonistom w brazylijskiej Amazonii w latach 1965-2020. „Posługa polskich fideidonistów w hiszpańskojęzycznej Amazonii” – to temat wystąpienia ks. dr Grzegorza Adamiaka. Ks. mgr Mariusz Zakrzewski z UKSW powiedział o zaangażowaniu ewangelizacyjnym pallotynów w Amazonii, a tematem wystąpienia Agnieszki Klimek z UKSW była prelekcja zatytułowana „Amazonia zamknięta w kadrze filmowym”.
Komitet organizacyjny sympozjum tworzyli: ks. dr hab. Tomasz Szyszka, profesor UKSW, ks. prof. dr hab. Jarosław Różański, ks. dr hab. Wojciech Kluj, profesor UKSW, Agnieszka Klimek, Aneta Tunderska i ks. Radosław Zawadzki. Komitet naukowy sympozjum stanowili z kolei: ks. dr hab. Zdzisław Struzik, profesor UKSW; ks. prof. dr hab. Jan Górski, ks. dr hab. Marcin Wrzos i ks. dr Mariusz Boguszewski. Sympozjum odbyło się w formule hybrydowej. Jego przebieg można było śledzić za pośrednictwem platformy Zoom oraz portalu misyjne.pl.
W najbliższym czasie odbędą się kolejne sympozja: 25 listopada pt. „Rodzina w Afryce, wczoraj i dziś”, a 16 grudnia pt. „Synodalność w Kościele Powszechnym”, podczas której wypowiedzą się polscy biskupi i misjonarze z Oceanii, Afryki i Ameryk.
Relacja z wydarzenia i galeria zdjęć dostępne poniżej.
Część 1.
Część 2.
Część 3.
Część 4.